definícia hádzanej

Tento šport sa praktizuje medzi dvoma tímami zloženými zo šiestich hráčov a brankára. Je to hybrid medzi futbalom a basketbalom, pretože sa hrá s bránkou ako vo futbale a loptou sa pohybuje rukou ako v basketbale.

Existuje mužská a ženská modalita a je to olympijský šport od roku 1972 v Mníchove. Existujú tri varianty tohto športu: plážový, mini a ten, ktorý sa praktizuje na tráve. Medzinárodným orgánom, ktorý ho reguluje, je Medzinárodná hádzanárska federácia.

Základné mechanizmy hry sú jednoduché

Dráha je obdĺžnikového tvaru, má rozmery 40 x 20 metrov a je rozdelená na dve polia. Rovnako ako iné športy, účelom hry je vložiť loptu do bránky súperiaceho tímu a vyhrať tím, ktorý strelí viac gólov ako súper.

Keď sa lopta pohybuje rukami, je zakázané ju udierať nohou. Hrá sa na dve 30-minútové časti a s 10-minútovou prestávkou.

Zvláštnosťou tohto športu je, že je možné neustále meniť hráčov (tí, ktorí sú na ihrisku, sa vymieňajú s tými, ktorí sú na lavičke, podľa pokynov trénera).

Hráči môžu podniknúť tri kroky bez toho, aby loptičku odrazili alebo ju odrazili pri pohybe.

Je to športová disciplína, ktorá podporuje tímového ducha. Z fyzického hľadiska musia odborníci cvičiť silu, vytrvalosť a rýchlosť pohybu.

Je zrejmé, že rozhodujúca je sila a zručnosť pri vhadzovaní lopty. Brankár je hráč so špeciálnymi vlastnosťami, pretože je potrebné, aby mal výborné reflexy a aby aktívne spolupracoval pri protiútoku svojho tímu.

Dlhé roky sa hralo s 11 hráčmi

Už v staroveku existovali loptové hry s rukou s určitou podobnosťou. Gréci sa bavili hrou Urania a Rimania hrou Harpastum. Keď v 18. storočí pricestovali Angličania do Austrálie, všimli si, že Aborigéni hrali loptičku medzi dvoma tímami.

Na konci 19. storočia sa v dánskych školách začala prvá verzia hádzanej. Potom sa rozšírila do ďalších severoeurópskych krajín, napríklad do Nemecka a Švédska. Počas prvých desaťročí 20. storočia sa zápasy hrali s 11 ľuďmi a na futbalových ihriskách.

V roku 1935 sa konal prvý priateľský zápas so 7 členmi. Na niektorých majstrovstvách boli dva spôsoby, 11 a 7. V 50. rokoch sa to nakoniec zastavilo na futbalových ihriskách a s 11 hráčmi.

Fotografie: Fotolia - viperagp / maxcam